Životní cesta i dílo významného zlínského rodáka, malíře Svatopluka Slovenčíka je tématem výstavy SVATOPLUK SLOVENČÍK – Ticho ateliéru. K vidění je v Galerii Václava Chada, která expozici připravila u příležitosti devadesátého výročí autorova narození a dvacátého pátého výročí jeho úmrtí.
„Výstava nám nabízí mimořádnou příležitost poznat pozoruhodné dílo významného zlínského rodáka Svatopluka Slovenčíka, jehož tvůrčí duch a energie umělce vedly k vytvoření mimořádně rozsáhlého kulturního odkazu,“ sdělila náměstkyně primátora města Zlína Martina Hladíková.
Expozice Ticho ateliéru poskytuje komplexní pohled na tvorbu tohoto významného umělce, reflektuje jeho bohatý životní příběh a zároveň se zaměřuje na hloubku a vývoj jeho malířského projevu. Kurátorem výstavy je autorův syn Jan Slovenčík. Komentovaná prohlídka s kurátorem se koná 24. ledna 2025 v 17 hodin. Samotná výstava potrvá do 14. března 2025 a je přístupná v prvním poschodí zlínského zámku od středy do pátku a v sudé neděle, vždy od 13 do 17 hodin.
Výraznou postavu zlínské výtvarné scény Svatopluka Slovenčíka představila galerie i ve stejnojmenné monografii, jejíž koncepci a text vytvořil Richard Drury a vydal ji Nadační fond Čestmíra Vančury ve spolupráci s Galerií Václava Chada . Monografii doprovází výstavy v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK, 13. 10. 2024 – 2. 3. 2025) a v GVCh Zlín (6. 12. 2024 – 14. 3. 2025) s příjemným dozvukem v podobě následující výstavy Jiřího Johna, přítele Svatopluka Slovenčíka, v Galerii Václava Chada. Rovněž Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně chystá v roce 2025 výstavu, jež bude zaměřená na plastické intervence a kontexty umělcova díla (26. 3. 2025 – 6. 7. 2025).
Svatopluk Slovenčík ml. byl malíř, kreslíř a pedagog. Narodil se 3. 1. 1934 ve Zlíně – Malenovicích, kde také o necelých 65 let později zemřel. Vyučil se malířem porcelánu v Thunské továrně na porcelán v Klášterci nad Ohří, absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a poté Akademii výtvarných umění v Praze. Coby pedagog působil na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a na Zlínské soukromé Vyšší odborné škole umění, kterou spoluzakládal. Podílel se i na založení časopisu o umění Prostor Zlín. Svým působením měl důležitý vliv nejen na místní uměleckou scénu. Jeho umělecká filozofie kladla důraz na jednoduchost a radost z výrazu. Zlín byl klíčovým prvkem jeho uměleckého vyjádření a osobního rozvoje, v jeho malbách nalézáme prvky, které reflektují kulturní identitu Zlínska. Uměleckou múzou mu byla dokonalost přírody. Více o umělci na: www.zlinskyzamek.cz/galerie.
Foto: GVCH