Zlín vzpomínal na Tomáše Baťu juniora

Profilovka
20. 09. 2024

Zlín – Před 110 lety se narodil Tomáš Baťa junior. Slavnostního setkání u příležitosti připomenutí 110. výročí narození Tomáše Bati juniora, se uskutečnilo 17. 9. 2024 v 10 hodin v zahradě Baťovy vily. 

Vzpomínkového setkání se zúčastnili zástupci města Zlína, Zlínského kraje, firmy Baťa, Nadace Tomáše Bati, firmy Lesy a statky Tomáše Bati, příznivci Baťů z Klubu absolventů Baťovy školy práce a dalších organizací i veřejnost. Slova se ujali pamětníci, kteří se s Tomášem Baťou mladším osobně setkali i další řečníci s pojených s fenoménem Baťa. Za město Zlín promluvil primátor Jiří Korec, který se ve svém projevu netajil obdivem k práci Tomáše Bati juniora, pod jehož vedením dosáhla firma Baťa svého největšího celosvětového rozmachu.

„Tomáš Baťa junior se zasloužil o významný růst společnosti Baťa po celém světě a navázal tak na svého otce. Význam Tomáše Bati, Jana Antonína Bati a Tomáše Bati juniora pro společnost Baťa i rozvoj jednotlivých měst po celém světě ve spojení s firemními továrnami jasně potvrzuje skutečnost, že málokdo si vybaví následné nositele jména Baťa. Tomáš Baťa junior navíc na město Zlín nezanevřel. Rád se do Zlína vracel a podporoval i jeho rozvoj, například při vzniku univerzity. Zároveň si uměl užít i radosti spojené s děním ve městě, jako když v roce 2004 slavil s hokejisty přímo v kabině zisk mistrovského titulu,“ uvedl Jiří Korec.

O spolupráci s Tomášem Baťou mladším při vzniku Univerzity Tomáše Bati hovořil zakladatel a bývalý rektor univerzity Petr Sáha. Založení univerzity aktivně podporoval právě Tomáš Baťa jr., který souhlasil s tím, aby škola nesla jméno jeho otce, a až do své smrti v roce 2008 působil jako předseda správní rady zlínské univerzity. Na vznik Nadace Tomáše Bati a na juniora Baťu coby svého šéfa pak zavzpomínal i její dlouholetý ředitel Pavel Velev, který mimo jiné řekl:

„Pan Tomáš Baťa byl silná osobnost s přirozenou autoritou a respektem. Při jednání s ním dovedl vždycky ocenit Vaši práci a zajímalo ho, co a jak děláte a jaké plánujete budoucí aktivity. Vyzařoval kolem sebe pozitivní energii, kterou Vás motivoval k další práci. Spolupráce s ním byla pro mě velká škola. Přál bych každému takového šéfa, všeobecně velmi náročného a zároveň velmi lidského.“

Vzpomínání doprovodily vstupy písní třicátých let Petry a Radovana Králových, herců Městského divadla Zlín.  Na akci spolupracovalo s Nadací Tomáše Bati i statutární město Zlín.

Tomáš Baťa, mnohými zvaný Tomík, byl jediný syn zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati a jeho ženy Marie Baťové.  Narodil se v Praze, 17. září 1914 a celé dětství prožil ve Zlíně, od malička byl zapojen do obuvnického světa svého otce, který kromě firmy rozvíjel také celé město. V roce 1946 se také oženil se svojí celoživotní láskou Sonjou Ingrid Wettstein, dcerou švýcarského právníka, který úzce spolupracoval s jeho otcem, Tomášem Baťou. Společně vychovali čtyři děti – Thomas George, Christine, Monica a Rosemarie.

Pod vedením Tomáše Bati juniora dosáhla firma Baťa svého největšího celosvětového rozmachu. V roce 1984 vyrobila 220 mil. párů a ve svých prodejnách prodala 314 milionů párů obuvi. Firma Baťa se tak stala největší obuvnickou společností ve světě. Provozovala 90 továren, 5 tisíc obchodů v 89 zemích, a zaměstnávala 90 tisíc lidí.V roce 1984 převzal vedení firmy jeho syn Thomas G. Bata.

V roce 1989 se uskutečnila pro  mnohé neuvěřitelná návštěva Tomáše Bati juniora do Československa. Tomáš a jeho žena Sonja byli pozváni bývalým disidentem, který se stal prezidentem, Václavem Havlem, a byli přivítáni davem tisíců občanů provolávajících jim slávu v Praze a ve Zlíně. Okamžitě bylo zahájeno plánování znovuotevření prodejen Baťa po celé zemi. Až do své smrti v roce 2008 šel Tomáš J. Baťa za snem svého otce stát se „ševcem pro celý svět“ a pravidelně i se svojí ženou navštěvoval naše město. Spolupracoval ve Zlíně na řadě projektů. Zemřel 1. září 2008 v Torontu – několik týdnů před svými 94. narozeninami. Sonja Bata ho následovala 20. února 2018.

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image